Prechod na navigáciu Hlavné menu
Bodrog - Tisa

NAŠI SUSEDIA

 

Slovensko

 

TOKAJSKÁ VINOHRADNÍCKA OBLASŤ


     Rodná zem svetoznámej Tokajskej Asu, Tokajská vinohradnícka oblasť, ktoré patrí právom do svetového dedičstva, leží na severovýchode Maďarska, v trojuholníku tvoreného nasledujúcimi pohoriami: sátoraljaújhelyi Sátor-hegy,  abaújszántói Sátor-hegy a tokaji Kopasz-hegy. Veľkosť územia vhodného na pestovanie vinice je 11 149 ha, a leží v katasteri 27 obcí. Tokajská vinohradnícka oblasť však z Maďarska zasahuje aj juhozápadné výbežky Zemplínskych vrchov na východnom Slovensku. Táto oblasť s výmerou 998 ha je najmenšou zo šiestich vinohradníckych oblastí Slovenska. Tvorí ju 7 obcí trebišovského okresu: Bara, Čerhov, Černochov, Malá Tŕňa, Slovenské Nové Mesto, Veľká Tŕňa a Viničky. Okrem Tokajskej Asu patria ku tokajským vínam Tokajský Furmint, Tokajská Lipovina, Muškát žltý a Tokaji „Máslás“. Producentmi Tokajských vín na Slovensku sú Galafruit & CO, s.r.o. a SANPO, s.r.o. v Malej Tŕňi, CHATEAU, Zlatý strapec – Anna Naďová a SOU Viničky vo Viničkách, J&J Ostrožovič vo Veľkej Tŕňi, ROYAL Slovakia, s.r.o. v Slovenskom Novom Meste a TOKAJ vín spol. s r.o v Trebišove. Firma CHATEAU disponuje najväčšou tufovou pivnicou v oblasti, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou. Skladá sa z 20 chodieb, ktorých dĺžka dosahuje 1500 m, má degustačnú miestnosť pre 40 osôb a archív tokajských vín. Tufová pivnica vo vlastníctve podniku Galafruit & CO, s.r.o. je kultúrnou pamiatkou.

(Zdroje: www.tokajiborasz.hu, www.wikipedia.sk, www.tokajiborasz.hu, www.vilagorokseg.hu)

 

ZEMPLÍNSKA ŠÍRAVA


     Známa rekreačná oblasť Zemplínska šírava je druhou najväčšou vodnou plochou na Slovensku a významným turistickým centrom zemplínskeho regiónu. Vodná plocha má rozlohu 33 km2. Sedem rekreačných stredísk je prístupných z cesty, ktorá lemuje vodnú nádrž. Každé stredisko poskytuje širokú paletu ubytovacích a pohostinských služieb. Výhodou sú aj priestory na stanovanie a kempovanie.

(Zdroj: www.sirava.sk)


VINIANSKE JAZERO


     Vinianske jazero ponúka v letných mesiacoch vhodné podmienky na kúpanie a člnkovanie, v jeseni na rybolov, v zime na korčuľovanie, beh na lyžiach, turistiku a relaxačné pobyty. Prírodná scenéria vytvára ideálne podmienky na pešiu turistiku v priebehu celého roka. Okolité lesy poskytujú možnosť zbierania húb.

(Zdroj: www.sirava.sk)


MORSKÉ OKO


     Jazero Morské Oko v chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty leží v nadmorskej výške 618 m a je štátnou prírodnou rezerváciou s chránenou flórou a faunou. Je to najväčšie zahradené sopečné jazero na Slovensku s rozlohou 13 ha. Nad jeho hladinou sa vypína jedna z dominánt vihorlatských vrchov - Sninský kameň, známy nádherným výhľadom na okolité vrchy a doliny.

(Zdroj: www.sirava.sk)

 

ZEMPLÍNSKE MÚZEUM - Michalovce

 

Kostolné nám. 1, 071 01 Michalovce
Tel.: +421 56 644 10 93, +421 56 643 10 86

Web: www.zemplinskemuzeum.sk


Otváracie hodiny: September- máj: Ut – Ne: 8.00 - 15.30
                             jún – august: Po – So: 9.00 – 17.00, Ne: 14.00 – 17.00
 

     Zbierky a expozície múzea, ktoré vzniklo v roku 1957, sú umiestnené v priestoroch barokovo- klasicistického kaštieľa šľachtickej rodiny Sztárayovcov zo 17. stor. Múzeum dokumentuje živú a neživú prírodu a tiež celkový kultúrno- historický a hospodársky vývoj zemplínskeho regiónu. Prevádzkuje archeologickú, etnografickú, prírodovednú, umelecko- historickú a historickú expozíciu.

(Zdroj: BEST OF Košice)

 

VLASTIVEDNÉ MÚZEUM- Trebišov


Ul. M. R. Štefánika 257/ 61, 075 01 Trebišov
Tel.: +421 56 672 22 34

Web: www.trebisovtv.sk

Otváracie hodiny: Marec – september: Po – Pia: 7.30 – 15.00, Ne: 14.00 – 17.00
                             október – február: Po – Pia: 7.30 – 15.30
 

     Múzeum zhromažďuje a sprístupňuje doklady o vývoji Trebišovského okresu, špecializuje sa najmä na dejiny poľnohospodárstva a tokajského vinohradníctva na východnom Slovensku. Vzniko v roku 1954 v Sečovciach, v Trebišove pôsobí od roku 1981.

(Zdroj: BEST OF Košice)

 

HVEZDÁREŇ V MICHALOVCIACH


Hvezdáreň v Michalovciach, Hrádok 1, 071 01 Michalovce
Tel.: +421 946 644 32 60, +421 946 644 32 59

Web: www.hvezdaren-mi.sk


Otváracie hodiny: Po – Pia: 8.00 – 15.30
 

     Hvezdáreň ponúka pre svojich návštevníkov rôzne exkurzie, pozorovania, prednášky, premietania, výstavy a súťaže. Každú stredu a piatok po zotmení sa konajú večerné programy pre verejnosť.

(Zdroj: BEST OF Košice)


 

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať


English version
Magyar verzió

2200521

Úvodná stránka