Prechod na navigáciu Hlavné menu
Bodrog - Tisa

Zážitky z plavby

PLAVBA NÁVŠTEVNÍKOV MEDZIBODROŽSKÉHO KULTÚRNEHO FESTIVALU

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


 

Zážitky z prvej vyhliadkovej plavby 9. augusta 2008

     V tento deň sa mohla konečne uskutočniť prvá vyhliadková plavba. Očakávali sme ju s veľkým elánom. Boli sme si vedomí toho, že na Bodrogu už pominulo nebezpečenstvo, hladina rieky postupne klesá. Počas minulých týždňov sme sa pravidelne informovali o vodnom stave okolitých riek. Bohužiaľ sme museli kvôli povodňovej situácii zrušiť ohlásené plavby, ktoré vzbudili veľký záujem. Prvoradou pre nás však bola bezpečnosť a mysleli sme, že sme sa dočkali pekného letného slnečného dňa. Meteorológovia však predpovedali na dnešnú sobotu časté lejaky, až búrky.
     Už celý piatkový večer však pršalo, hrmelo a blýskalo, čo úplne zničilo naše nádeje v prekrásny slnečný víkend. V sobotu ráno vykuklo slniečko spod oblakov, ale len na chvíľočku. Po príchode do prístavu v Strede nad Bodrogom už opäť začalo pršať. Napriek tomu o 9. hodine vyplávala loď z prístavu s 30 pasažiermi. Vlastník lode Miloš Lukáč privítal prítomných, ktorí počas plavby mohli obdivovať prírodné krásy Medzibodrožia aj v daždivom počasí. Cestujúcim bol pripravený aj zaujímavý popis cesty v podaní nášho sprievodcu Jána Bogolya.
     Ako malý darček si každý účastník plavby získal turistickú mapu Medzibodrožia, propagačnú brožúru a pohľadnicu z Medzibodrožia. O 11. hodine sme pristáli v maďarskom Sárospataku. Bolo teplo, ale prekážal prudký a silný dážď. Kvôli nepriateľskému počasiu bol prístav uzatvorený. Nič nám neostalo, len čakať, že sa dážď utíši a sprístupnia nám východ. Tento čas sme využili na spoločné fotenie.
     Čoskoro sa našťastie sprístupnila cesta z prístavu a zmiernil sa dážď. Všade voda a blato nám sťažovali cestu, ale všetci sme sa s dobrou náladou potulovali mestom. Naša cesta viedla k hradu, ktorý dnes slúži muzeálnym účelom. Okolo 12. hodiny sme si dali obed v reštaurácii Ondreja V. Presne na 14. hodinu sme sa vrátili k hradu a vstúpili do jeho muzeálnej časti – Červenej veže so sprievodcom. Potom sme navštívili expozície Rákocziovcov a oboznámili sa so staroslávnou dobou tejto dynastie a s bojovým umením neskorej renesancie.
     Po ukončení návštevy sme sa chceli vrátiť do prístavu tou istou cestou, lenže výdatný dážď nám to znemožnil. Boli sme nútení sa dostať k lodi inou cestou, ktorá viedla cez zahnutý plot. V perfektnej nálade sme opäť nastúpili na loď a vystúpili z nej v Strede nad Bodrogom. Žiaľ ustavičné dažde urobili prevrat v plánovanom programe a neuskutočnila sa návšteva pivnice, ale možno to vyjde nabudúce...

Bodrogtour – turistické informačné centrum


 

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať


English version
Magyar verzió

2199310

Úvodná stránka